14 Ιουλίου 2011

«Αέρα» ο ΑΠΟΕΛ!

Νίκησε με 0-2 τη Skenderbeu στην Κορυτσά. Δείτε το βίντεο
Στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League θα πρέπει να λογίζει… εαυτόν ο ΑΠΟΕΛ. Οι πρωταθλητές Κύπρου επικράτησαν 2-0 της Σκεντερμπέου στην Αλβανία στον πρώτο αγώνα για τον δεύτερο προκριματικό και μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης στο «ΓΣΠ» της Λευκωσίας.

Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν ανώτερη από το πρώτο λεπτό, αλλά χρειάστηκε ένα τετράλεπτο στην επανάληψη για να φτάσει σε σκορ πρόκρισης. Στο 52’ ο Νούνο Μοράις εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα σε γύρισμα του Σολάρι κι έστειλε την μπάλα σε κενή εστία, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Γκουστάβο Μαντούκα με φοβερό σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Σκεντερμπέου: Κοσέχι, Μπικάι, Bράπι, Ορελέσι, Σκέμπι, Μπράτιτς, Αλμούτσα, Μουζάκα, Αράπι, Ντος Σάντος, Ρόμπλες (46'Ράντας).

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Μποαβεντούρα, Πάολο Ζόρζε, Κόντης, Πουρσαϊτίδης, Πίντο, Μοράις, Χαραλαμπίδης (86'Αλεξάνδρου), Μαντούκα (81'Σατσιάς), Μαρσίνιο (70'Ατόρνο), Σολάρι.