5 Σεπτεμβρίου 2015

Με το δεξί στο Ευρωμπάσκετ η Εθνική, 85-65 τα Σκόπια

Στην πρώτη της νίκη στον Γ’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ έφτασε η Εθνική μας ομάδα, η οποία επικράτησε στο Ζάγκρεμπ της ΠΓΔΜ με σκορ 85-65. Κορυφαίος για την ελληνική ομάδα ήταν ο Πρίντεζης με 18 πόντους, ενώ νταμπλ-νταμπλ πέτυχαν οι Μπουρούσης και Κουφός. Ο πρώτος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο δεύτερος με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Μετά από ένα νωθρό ξεκίνημα στο επιθετικό κομμάτι τα Σκόπια κατάφεραν να προηγηθούν 7-1 και να αναγκάσουν τον Φώτη Κατσικάρη να καλέσει τάιμ άουτ. Από εκεί και πέρα η Εθνική μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και αφού προηγήθηκε 8-7 με τους Αντετοκούνμπο, Καλάθη και Πρίντεζη να σκοράρουν, επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της. Η «επίσημη αγαπημένη» με επί μέρους σκορ 18-2 προηγήθηκε 19-9 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (23-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα Σκόπια κατάφεραν να πετύχουν αρκετούς πόντους έξω από την γραμμή των 6,75 μέτρων με αποτέλεσμα να μειώσουν την διαφορά στον πόντο 26-25. Η Εθνική όμως κατάφερε να κυριαρχήσει κάτω από τα δύο καλάθια και να συνέλθει άμεσα από τον «βομβαρδισμό». Με τους Σλούκα και Πρίντεζη να προσφέρουν πόντους η Ελλάδα ανέκτησε και πάλι μία διαφορά ασφαλείας και έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα, έχοντας σταθερό προβάδισμα. Μάλιστα στο ημίχρονο το σκορ ήταν 38-31 υπέρ της Ελλάδας.

Το τρίτο μέρος του αγώνα δεν διέφερε σε τίποτα από τα δύο προηγούμενα. Η Ελλάδα προσπαθούσε να τρέξει σε ολόκληρο το γήπεδο και γι αυτό το λόγο υπέπεσε σε πολλά λάθη (12 ομαδικά), ενώ τα Σκόπια σε κάθε ευκαιρία σούταραν για τρεις πόντους. Η «επίσημη αγαπημένη» με τους Πρίντεζη και Μπουρούση αιχμές στην επίθεση σκόραραν και έφτανε να προηγηθεί μέχρι και οκτώ πόντους. Στο 30’ το σκορ ήταν 59-50 υπέρ της Εθνικής.

Στον επίλογο με τον Ζήση και τον Σλούκα να πρωταγωνιστούν το προβάδισμα της Ελλάδας έφτασε στο +14 (66-52). Με πέντε λεπτά να απομένουν στο ρολόι για το τέλος ο Μπουρούσης ευστόχησε σε δύο βολές και ο Αντετοκούνμπό με προσπάθεια κάτω από το καλάθι «έγραψαν» το 71-57 απογοητεύοντας τους Σκοπιανούς που προσπαθούν σε όλο το παιχνίδι να πλησιάσουν στο σκορ. Κάπου εκεί η ΠΓΔΜ έριξε λευκή πετσέτα και η «επίσημη αγαπημένη» έφτασε στην πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ με το τελικό 85-65.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 38-31, 59-50, 85-65.